Skolor och utbildning

I Munkfors kommun finns det två grundskolor med tillhörande fritidshem där det sammanlagt går cirka 390 elever. I dagsläget finns det inga friskolor i kommunen.

De två grundskolorna är Munkerudsskolan och Forsnässkolan.
Fritidshemmet ligger vid Munkerudsskolan.
All verksamhet i skola och fritidshem är målstyrd och utvärderas varje år.

Mer information om Munkerudsskolan finner du på vår webbsida Munkerudsskolan.
Mer information om Forsnässkolan finns på vår webbsida Forsnässkolan
För information om vårt Fritidshem kan du besöka vår webbsida Fritidshem

Kontakt

Skolchef och verksamhetschef för lärande och stöd
Anna Falk
Telefon: 0563-54 11 02
Mail: anna.falk@munkfors.se

Rektor på Forsnässkolan 4-9, fritidsgård och särskola
Camilla Brandt
Telefon: 0563-54 11 98
Mail: camilla.brandt@munkfors.se

Rektor på Munkerudskolan
Magnus Persson
Telefon: 0563-54 12 70
Mail: magnus.persson@munkfors.se

Rektor för förskola
Marita Jansson
Telefon: 0563-54 12 82
Mail: marita.jansson@munkfors.se

Studie- och yrkesvägledare
Selma Hodzic
Telefon: 0563-54 11 50
Mail: selma.hodzic@munkfors.se

Publicering: 2015-11-26 | Ändrat: 2020-03-23
Sidansvarig: Nathalie Andersson | nathalie.andersson@munkfors.se