Calle Martinsson och praoeleven Kalle framför Munkfors kommuns representanter: Birgitta Svensson, Mathias Lindquist, Björn Svantesson och Urban Karlsson
Företagsbesök hos Ica Supermarket
Munkfors kommun har varit på besök hos Ica Supermarket i Munkfors, där Calle och Kalle tog emot och hälsade representanterna välkomna.
Under besöket fick kommunens representanter möjlighet att ta del av butikens verksamhet, investeringar, aktuella utmaningar och framtidsplaner.
Närmare 30 år i Munkfors
Butiken drivs av Ica-handlaren Calle Martinsson, som varit ägare och ansvarig för verksamheten i hela 29 år. När Calle kom till Munkfors från Dalarna i slutet av 90-talet var det en Rimi-butik, som 2004 blev Ica Supermarket. Med sitt långsiktiga engagemang och sin erfarenhet är han en viktig del av det lokala näringslivet. Calle är dessutom en av totalt 1 466 Ica-handlare i Sverige, vilket gör varje butik unik och lokalt förankrad.
2008 köpte Calle hela byggnaden för att själv kunna påverka investeringar i både butik och fastighet.
Något som också utmärker butiken är att flertalet av de anställda har arbetat där under väldigt lång tid.
Det ger bilden av ett gott förtroende.
Betydelsefull butik för dagligvaruhandel
Ica Supermarket i Munkfors spelar en central roll för kommunen, både som servicegivare till invånarna och som arbetsgivare. Företagsbesöket gav värdefulla insikter i vardagen för en lokal dagligvaruhandel och möjliggjorde en öppen dialog mellan kommunen och näringslivet.
Extra trevligt var att Calle lät praoeleven från årskurs 8, faktiskt med samma namn, men annan stavning (Kalle), delta under hela företagsbesöket. Kalle hade också med sig en egen fråga till kommunens representanter, ett engagemang som verkligen uppskattades.
Stort hjärta för bygden
Calle Martinsson värnar om ortens föreningsliv och stöttar gärna aktiviteter i den mån det går. Han har ett stort hjärta för bygden och vet hur viktig Munkforsandan är för hela kommunen.
Munkfors kommun ser stor betydelse i dessa möten med näringslivet, för att stärka samarbetet och skapa goda förutsättningar för lokala företag.
Tack Calle och Kalle för ett jättetrevligt, intressant och roligt besök hos er i butiken.