Logotyp

Träff med Per Gadde och företaget PG Kakel & Klinker Munkfors AB

Publicering: 2026-10-12

Munkfors kommun fortsätter att träffa lokala företag för att få en inblick i deras verksamheter och höra om deras utveckling och framtidsplaner. Ett av de senaste besöken gick till PG Kakel & Klinker Munkfors AB, där kommunen träffade företagaren Per Gadde som berättade om sin resa från anställd plattsättare till egen företagare.

Per startade sitt företag så sent som i mars i år, men erfarenheten i branschen är betydligt längre än så. Att han hamnade inom kakel- och klinkerbranschen var egentligen en tillfällighet. Han kom in som vuxenlärling och utbildade sig genom Yrkesvux. Därefter fick han anställning och arbetade under 15 år som plattsättare på ett större företag i branschen.

Under de senaste åren började tankarna på eget företag växa fram. En anledning var att han tröttnade lite på det dagliga pendlandet till jobbet. Genom att starta eget såg Per möjligheten att arbeta närmare hemorten och samtidigt forma sin egen verksamhet.

Värdefulla kontakter och samverkan

Sedan starten har företaget redan fått en bra utveckling. Per har byggt upp värdefulla kontakter med andra företag inom byggbranschen, både i Munkfors och i närliggande kommuner, och samarbetar med flera aktörer kring olika7 uppdrag. Merparten av arbetena utförs åt privatpersoner, där badrumsrenoveringar med kakel och klinker är den vanligaste typen av uppdrag. Företaget är dessutom GVK-auktoriserat, vilket ger kunderna en extra trygghet vid arbeten i våtrum.

Många i Munkfors känner också igen Per från hockeyrinken. Under många år var han en profilerad spelare i bland annat IFK Munkfors och gjorde även spel i flera andra värmländska klubbar.

Munkfors kommun önskar Per och PG Kakel & Klinker Munkfors AB fortsatt lycka till och ser fram emot att följa företagets fortsatta utveckling.