Skolverkets riktade insatser är ett regeringsuppdrag som syftar till att öka kvaliteten i undervisningen och skapa en mer likvärdig utbildning. Kommuner väljs ut baserat på en analys av kunskapsresultat, elevers förutsättningar och verksamhetens behov över en treårsperiod. I Munkfors kommer arbetet att omfatta både förskolor, skolor och fritidshem.
– Vi vill ha en organisation där vi gör det bästa för våra barn och elever tillsammans. Förändring är alltid jobbigt, men vi gör den här resan gemensamt. Tillsammans är nyckelordet i hela vår verksamhet, säger Helena Vennerström, verksamhetschef för bildning och hälsa.
Utvecklingsarbetet kommer att drivas genom olika analysgrupper inom skola och förskola. Genom att involvera medarbetare, lyssna på kollegor och säkerställa att allas röster blir hörda ska en stark delaktighet skapas genom hela processen. Även barnens och elevernas perspektiv är centrala, deras röster kommer att tas tillvara genom till exempel fokusgrupper och intervjuer.
Mona Sjösteen och Eva Arered, processtödjare, från Skolverket deltog under mötet för att starta igång arbetet. De betonade att även om Skolverket, tillsammans med ett lärosäte står för stöd, metoder och verktyg, så är det Munkfors kommun som äger processen.
– Vi är stödjande under hela resan, men det är ni som gör jobbet. Vi kommer att skruva på detaljerna tillsammans med er. Det är en tuff process och vi kan vara besvärliga ibland, men vi gör det för förbättringsarbetet och vi är vänner genom hela processen, förklarar Eva Arered.
Mona Sjösteen fyller i:
– Utveckling sker i dialog. Munkfors har redan en bra grund att stå på, och nu skruvar vi på detta tillsammans för att nå bästa möjliga resultat. Vi uppmanar er också att välkomna de kritiska rösterna, i dem finns det ofta kloka saker som hjälper oss att ifrågasätta och ta oss framåt.

Arbetet sträcker sig vanligtvis över tre år och följer en tydlig struktur: en gedigen nulägesanalys, framtagande av en åtgärdsplan, genomförande av insatser samt kontinuerlig uppföljning.
För att hålla ihop processen har Munkfors kommun ett starkt team på plats. Rektorsgruppen möts en gång i veckan, en ny förskolerektor har tillträtt och kommunens studie- och yrkesvägledare (SYV) kommer att fungera som en viktig spindel i nätet genom att sitta med i samtliga analysgrupper.
Björn Svantesson, kommunchef, ser mycket positivt på det kommande arbetet:
– Det här är jättespännande. Jag ser vikten av att vi alla tänker helhet, vi är alla en del av det här. Utveckling är roligt och alla vill bli bättre. Ni har en fantastisk kompetens i er verksamhet och om vi litar på den kan vi skapa något fantastiskt av detta. Jag hoppas och tror att vi om några år kommer att se tydliga och positiva effekter av det här arbetet.
Målet med de riktade insatserna är att förändringen ska märkas i vardagen.
– Alla här och även barn, elever och vårdnadshavare, ska märka att det händer något positivt i våra verksamheter. Vissa mindre förändringar kan ske redan idag, medan andra större processer tar flera år. Men vi måste alla tro på att det går att förändra, avslutar Helena Vennerström.